IDE

Si të krijoni fytyrën e babagjyshit me fruta? Ja disa ide zbukurimi

Bëni një fytyrë që duket si një babagjysh vizatimor duke përdorur fruta. Do të jetë një aktivitet argëtues që do t'i japë familjes suaj frymën e festave dhe do ta shijoni kohën me ushqime të shëndetshme.

Çfarë ju nevojitet:


 • Pjatë
 • 2-3 banane
 • Pak mjedra
 • 2-4 karamele me çokollatë të bardhë të shkrirë
 • 2-4 mini-copëza çokollate
 • Çdo garniturë tjetër e shëndetshme që familja juaj do të donte t'ia shtonte fytyrës së babagjyshitPërgatitja:


 1. Lëreni fëmijën tuaj të vendosë dy karamele të shkrira me çokollatë të bardhë në pjatë për të shërbyer si sy. Më pas lëreni fëmijën tuaj të vendosë mini-copëzat e çokollatës sipër karameleve të shkrira.
 2. Kërkojini fëmijës suaj të qërojë bananet dhe ndihmojeni që t'i presë ato në feta në mënyrë që copat të jenë rrathë.
 3. Thuajini fëmijës suaj që t'i rregullojë bananet nën "sy" në një trekëndësh në mënyrë që të duken si mjekra e Babagjyshit.
 4. Lëreni fëmijën tuaj të vendosë mjedrat sipër syve të Babagjyshit në formë trekëndore për të shërbyer si kapelë. Mos harroni të shtoni edhe hundën nga mjedra!
 5. Lëreni fëmijën tuaj të vendosë një copë banane në pjesën e sipërme të kapelës.
 6. Shijojeni së bashku!Më poshtë mund të gjeni ide të tjera: Burimi: Klikoni këtu 

 

Përgatiti: Era Baliu, gazetare përgjegjëse e Portalit Shkollor Albas për Kosovën


© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

258 Lexime
1 muaj më parë