KËSHILLA

Librat që duhen lexuar nga nxënësit e shkollave të mesme

Ermira Ymeraj sugjeron këto libra për nxënësit e shkollave të mesme. Renditja si më poshtë.

Libra të sugjeruar për lexim për nxënësit e shkollave të mesme.

Letërsi shqipe

Marin Barleti "Rrethimi i Shkodrës";

Pashko Vasa "Bardha e Temalit"

jeda "Juvenilia". Gavril Dara "Kënga e Sprasme e Balës".

De Rada " Serafina Topia".

Asdreni “Psallme murgu”, 

Fishta “Gomari i Babatasit”, 

Poradeci “Ylli i zemres”, "Vallja e yjeve".

Ernest Koliqi "Hija e maleve", "Tregtarë flamujsh". 

Migjeni “Novelat e qytetit të Veriut” dhe "Vargjet e lira"

Faik Konica "Një ambasadë e Zulluve në Paris", 

Fan Noli “Izraelitë dhe filistinë”, 

Mitrush Kuteli "E madhe është gjëma e mëkatit",

Petro Marko "Qyteti i fundit", " Nata e Ustikës".

Ismail Kadare "Kronikë në gur "; “Pallati i i ëndrrave”, " Gjenerali i ushtrisë së vdekur".; "Ca pika shiu ranë mbi qelq".

Dritëro Agolli "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo", 

Martin Camaj "Njeriu me vete e me të tjerë",

Azem Shkreli "Lirikë me shi", 

Jakov Xoxa "Lumi i vdekur", 

Kasem Trebeshina "Odin Mondvalsen",

Frederik Rreshpja "Lirika". 

Fatos Arapi "Poezi" ,

Anton Pashku "Oh", 

Ali Podrimja "Poezi".


Letërsi botërore

Antikiteti: Homeri "Odisea", " Iliada"; Eskili "Koeforet"; Euripidi "Medea"; Virgjili "Eneida"


Rilindja europiane: Shekspiri "Mbreti Lir", "Otello", "Hamleti", "Makbethi"; Servantes "Don Kishoti i Mançes",  Dante Aligeri "Ferri"; Bokaçio "Dekameroni".


Klasiçizmi: Zhan Zhak Rasin "Andromaka"; Molieri "Mizantropi", "Tartufi";


Romantizmi: Bajroni "Çajld Haroldi"; Gëte "Fausi", Viktor Hygo "Njeriu që qesh", " Katedralja e Parisit". 

Leon Tolstoi "Lufta dhe paqja"; Pushkini "Eugjen Oniegini".


Realizmi: Stefan Cvajg "Novelat"Balzaku "Xha Gorio", Evgjeni Grande", "Kopraci"; Flober "Zonja Bovari", Çehov "Novela dhe tregime"Dostojevski "Krim dhe ndeshkim", "Idioti"; Stendal "E bardha e kuqja". 


Letërsia moderne: 

Simbolizmi: Sharl Bodler "Lulet e së keqes". 

Ekzistencializmi: Franc Kafka "Metamorfoza", " Procesi"; Alber Kamy “I huaji”; Xhejms Xhojs letërsia e përroit të ndërgjegjes "Portreti i artistit në rini"; T.S.Eliot "Katër kuartetet", 


Realizmi magjik G.G.Markes “100 vjet vetmi”; Dino Buxati "Shkretëtirë tartare"; Zh-P.Satre "Ekzistencializmi është humanizëm"; Virgjinia Ulf "Lexuesi i zakonshëm", 


Brezi i humbur. Ernest Heminguej "Plaku dhe deti", "Lamtumirë armë"; Erih Maria Remark "Tre shokët"

Absurdi. Samuel Beket "Duke pritur Godonë".(Portali Shkollor)

9,905 Lexime
5 vjet më parë