"Treguesi hidrogjenor", lënda: kimi VIII
Kjo orë model është përgatitur nga mësuesja e kimisë në shkollën "Gjokë Elezi", Laç, Kurbin; Aviola Lleshi. Ditari për temën “Treguesi hidrogjenor” dhe ushtrime është përgatitur sipas nismës “tri lëndë në gjashtë orë”.
Data: 02.03.2018.
Fusha: Shkencat natyrore
Lënda: Kimi
Klasa: VIII B
Shkalla: IV
Mësuese: Aviola Lleshi
Shkolla: "Gjokë Elezi", Laç, Kurbin
Temat mësimore:
1. Treguesi hidrogjenor.
2. Ushtrime per treguesin hidrogjenor.
Situata e të nxënit:
Dëftuesi hidrogjenor tregon se sa acide apo bazike është tretësira ujore e një substance.
Vlerat e pH variojnë 0 – 14.
Për të përcaktuar se sa acide apo sa bazike është tretësira ujorë e një substance, mund të përdorim një dëftues universal.
Ngjyra e dëftuesit univeersal tregon pH-in e një substance
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temave mësimore:
Përkufizon ç’është treguesi hidrogjenor.
Shpjegon kuptimin e vlerave të treguesit hidrogjenor.
Përcakton mjedisin në bazë të vlerave të pH.
Kryen njehsime në situata të ndryshme problemore për përcaktimin e mjedisit.
Burimet: libri i kimisë i klasës së 8-të, fletore pune, internet.
Fjalët kyçe: tregues hidrogjenor, dëftues universal, pH ,vlera pH
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare: Gjuha dhe komunikimi - Biologji- Matematikë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:
| Realizimi i kuptimit | Organizuesi grafik | Të lexuarit ndërveprues | 3 grupe | 20 |
|---|---|---|---|---|
| Reflektimi | Zgjedhje e problemit | Përpunim njohurish | Punë në dyshe | 10 |
| Pushim 5 min |
|---|
| Hapi I | Plotëso -Analizo-Diskuto | Nxitje e ideve | Pun në dyshe | 15 |
|---|---|---|---|---|
| Hapi II | Eksperiment + Diskutim | Zbatim njohurish+ nxitje e ideve | Punë në grup + individual | 25 |
| Hapi III | Zgjedhje e problemit | Përpunim njohurish | Punë në dyshe | 10 |
Evokimi: Pyetja sjell pyetjen
Në këtë pjesë të parë të mësimit diskutojmë detyrat e shtëpisë dhe disa nga çështjet kryesore të mësimit të kaluar, ku nxënësit kanë përgatitur një poster për vetitë e acideve dhe bazave. Me anë të metodës pyetja sjell pyetjen, nxënësit aftësohen të drejtojnë pyetje njeri-tjetrit, në këtë mënyrë kuptohet edhe asimilimi që i kanë bërë mësimit të kaluar.
Realizimi: Organizuesi grafik
Lë nxënësit 5 minuta të lexojnë mësimin e më pas të gjithë bashkë me anë të grafikut fillojmë edhe diskutojmë mbi treguesin hidrogjenor (pH). Më pas iu drejtoj 2 pyetje nxënësve:
1. Çfarë njohurish keni mbi lëngjet e stomakut
2. Si e zbulojmë se në cilën prej provëzave tretësirë acide, bazike apo asnjanëse?
Marrim 2 gota kimike në të cilën njërën kemi hedhur acid dhe në tjetrën kemi bazë, shikojmë se çfarë ngjyre do të marri letra e lakmuesit.
Në një tabak të bardhë plotësojmë treguesin hidrogjenor dhe tre llojet e mjediseve.
Shpjegoj në dërrasën e zezë:
[H+][OH-]=10-14 dhe pH=-log [H+]
Nëse na jepet [H+]=10-5 pH=5
Reflektimi: Zgjedhje e problemit
Për të perforcuar idetë kryesore të mësimit zgjedhim këto 2 ushtrime
1. Nëse [H+] është 10-5, çfarë mjedisi është dhe çfarë ngjyre merr letra e lakmuesit, fenolftaleina dhe metiloranzhi.
2. Gjeni pH e tretësirës nëse [OH-] është 10-10
Pushimi
Hapi I: Plotëso - Analizo - Diskuto
Me anë të një tabele kemi vendosur disa nga organe kryesore dhe pH përbri tyre në mënyrë që të kemi një informacion më të zgjeruar për pH në organizëm.
| Organi | pH |
|---|---|
| Lëkura | 6 |
| Stomaku | 5.5 |
| Zorra | 7.34 |
| Gjaku | 7.35-7.45 |
| Pështyma | 6.2-7.4 |
Në dërrasën e zezë plotësojmë tabelën e mëposhtme:
| [H+] | [OH-] | pH | Mjedisi | Letra e lakmuesit | Fenolftaleina | Metiloranzhi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10-8 | ||||||
| 10-9 | ||||||
| 14 |
Hapi II: Eksperiment + Diskutim
Në këtë pjesë të kësaj ore kemi marrë disa gota kimike dhe disa produkte të jetës së përditshme si: limon, domate, pastë dhëmbësh, sodë bukë dhe detergjent larës. Ndërkohë që kemi përgatitur një indikator nga lakra e kuqe (kemi prerë lakrën e kuqe dhe e kemi zeirë), kemi gjithashtu edhe letër lakmuesi. Ndaj nxënësit në 4 grupe dhe secili përfaqësues nga grupi do të dalë e të përftojë një tretësirë për grupin tjetër, më pas grupi tjetër do të gjejë se çfarë tretësirë është në bazë të ngjyrës që merr me letrën e lakmuesit edhe me lëngun e lakrës së kuqe. Si dhe çdo grup do ketë në një fletushke edhe ushtrime.
Grupi I: Pse pas konsumimit të ushqimeve bëjmë mirë t’i lajmë dhëmbët me pastë dhëmbësh (ose të përtypim Orbit)?
Grupi II: Cili është më acid, lakra me pH 5 apo portokallia me pH 4?
Grupi III: pH i një tretësire është 8. Cili është mjedisi?
Grupi IV: Përcaktoni mjediset duke ditur ph ne organizem ne tabelen e mesiperme?
Hapi III: Diskutim
Për të përforcuar edhe një herë treguesin hidrogjenor diskutojme me ane te disa pyetjeve.
1. Çfarë veprimi duhet kryer për të neutralizuar veprimin e acideve?
2. Çfarë duhet të kemi parsysh për të gjetur mjedisin e një tretësire?
3. Çfarë ngjyre marrin dëftuesit në mjedise acid, bazik apo asnjanës? etj.
Detyrë portofoli: Nëpërmjet njohurive të marra në internet bëni një diete ditore të ekuilibruar ndërmjet acideve dhe bazave.
Vlerësimi i nxënësve
Nxënësi vlerësohet
Për përcaktimin e mjedisit në tretësira të ndryshme me anë të letrës së lakmuesit.
Për përcaktimin e pH nëse na jepet [H+].
Bashkëpunimi në grup.
Diskutim dhe argumentim i llojit të mjedisit në bazë të pH.
(Portali Shkollor)
Orë mesimore model me Smart Lab, Anglisht 4, tema: “Kafshët e kopshtit zoologjik”
Teste të integruara për arsimin fillor dhe modele VANAF, viti shkollor 2024-2025
Modele Testesh për Arsimin Fillor për të tria periudhat, viti shkollor 2024-2025